Wybieranie bycia szczęśliwym | Mastering Alchemy

Pomysł wyboru naszych uczuć może wydawać się dziwnym. Uczucia są uczuciami, tak? One po prostu są. No, nie zupełnie. W rzeczywistości możemy wybrać, w jaki sposób chcemy doświadczać naszych emocji. Nie jesteśmy ofiarami energii, które przez nas przepływają, energii w ruchu - czyli emocji. Oczywiście, pojawiają sie one błyskawicznie i zazwyczaj nieświadomie dla nas, jak fale, które przepływają przez nasze ciało... do czasu, aż zdecydujemy się podnieść naszą świadomość i stać się twórcami naszego życia, a nie ofiarami.
 
Wybór nie oznacza stłumienia lub zaprzeczenia tego, co czujemy. Żałoba, złość, smutek, strach.. wszystkie te uczucia odgrywają ogromną rolę dostarczając nam informacji. Chodzi o ich odczucie, zauważenie i wybranie czegoś innego, nowego. Ignorowanie uczuć lub udawanie, że wszystko jest w porządku powoduje, że wchodzą one w nas głęboko, nasilają się, sprawiają, że tkwimy w miejscu, zmieniają nasz odbiór rzeczywistości i w końcu powodują, że zaczynamy chorować.

Zofia jest ciągle przepracowana. Kocha to co robi i robi wszystko dobrze, ale ciągle ma więcej i więcej do ROBIENIA. Pracuje 12-15 godzin dziennie i emocjonalnie czuje się wykończona. Największym jej problemem jest sprzęt. Jej komputer się zawiesza, jej drukarka zrywa papier i jej kopiarka CD odrzuca dyski, choć są nowe. Zofia musi dotrzymać terminów, a jej sprzęt pracuje przeciwko niej. Zofia traci poczucie humoru i większość czasu czuje się poddenerowana. W ubiegłą środę wybuchła płaczem, gdy jej maszyna do faxu się zacięła. Zofia była gotowa porzucić pracę i umrzeć. W piątek coś się zmieniło. Zofia wzięła wolny ranek i postanowiła sie zabawić. Rozpoznała nieznaną emocję i świadomie postanowiła nazwać ją Radość-Łatwość. Gdy po południu przyszla do biura, czuła się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Zawołała obsługę techniczną urządzeń. Człowiek od naprawy komputera szybko znalazł usterkę i ją naprawił, kopiarka CD sama się naprawiła i zaczęła pracować prawidłowo! Drukarka zaczeła dobrze drukować, a fax faxować! Powiązanie nastroju Zofii z nastrojem jej sprzętu było widoczne jak na dłoni.

Teraz Zofia nastawia się pozytywnie zanim wejdzie do biura i nie angażuje się, gdy zauważa w sobie uczucia, które „nie czują się” dobrze. Jej przepracowanie i ciągłe poddenerwowanie znikają a ona sama częściej doświadcza Radości i Łatwości.

Narzędzie do Samodoskonalenia: Ubierzmy sie w Słowo.

Zwyczaj bycia ofiarą naszych emocji jest głęboko zakorzeniony w naszym systemie wierzeń i poglądów. Musimy zacząć dokonywać innych wyborów, jeśli mamy zostać liderami, uzdrowicielami, czy nauczycielami.

Spróbujmy tego:

  1. - zacznijmy świadomie zauważać, kiedy źle się czujemy i co wtedy dzieje sie dookoła nas. Tu JEST bezpośrednie połączenie. Następnie zacznijmy obserwować, co dzieje sie dookoła, gdy czujemy sie świetnie.
  2. - zróbmy listę słów, których chcielibyśmy doświadczyc (bez analizowania, osądzania czy cenzurowania – śmiało wypiszmy wszystko)
  3. - każdego dnia, zamknijmy oczy i wskażmy palcem jedno słowo. Ubierzmy sie w to słowo na cały dzień – jakbyśmy nosili plaszcz lub kapelusz. Na początku może się to wydać niekomfortowe lub dziwne, ale zagrajmy w tę grę. Na luzie, bez wysiłku.

W ten sposóob przeprogramujemy swój wewnętrzny system i staniemy sie bardziej, kim naprawdę jesteśmy.

Autor Jim Self

Książka dostępna w języku polskim. Kliknij tutaj.
Book now available in Polish! Click here.